Prawo | Do pobrania
Organizacje Pozarządowe
 
 
Zużyte świetlówki

Zużyte świetlówki

 
 

"Masz ZUŻYTĄ ŚWIETLÓWKĘ? Wrzuć ją do kontenera z tym znakiem" - pod takim hasłem ruszyła w Łodzi pilotażowa zbiórka zużytych świetlówek kompaktowych. Organizatorem akcji jest partner Urzędu Miasta Łodzi - Elektroeko Organizacja Odzysku  Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, wspierający nasze miasto w tworzeniu publicznych punktów zbierania elektrośmieci.

Zgodnie z realizowaną dyrektywą unijną, tradycyjne żarówki zostaną wycofane ze sprzedaży do września 2012 roku a ich miejsce w większości zajmą świetlówki kompaktowe. Oznacza to, że w kolejnych latach pojawią się w znacznych ilościach zużyte świetlówki kompaktowe (w całej Polsce około 30 mln szt./3 000 ton). Ze względów ekologicznych jak i prawnych nie można świetlówek kompaktowych traktować jako odpadu komunalnego, ponieważ wymagają one przetworzenia w specjalnie przystosowanych do tego instalacjach. Dlatego też konieczne jest zapewnienie selektywnej zbiórki świetlówek kompaktowych.

Wychodząc na przeciw temu obowiązkowi udostępniliśmy 9 lokalizacji, w któych znalazły się specjalistyczne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać zużyte świetlówki kompaktowe. Pojemniki, dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom minimalizują ryzyko rozbicia oddawanej świetlówki i przeniknięcia toksycznych substancji do środowiska.

„Spółdzielnie mieszkaniowe oraz zarządcy nieruchomości mogą wziąć udział w programie bezpłatnie”  – mówi Maciej Gąkowski z ElektroEko, koordynator programu -  „Zamontowanie kontenerów będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Zgodnie z zapisem Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, elektrośmieci, w tym również świetlówki, uznawane są za odpady niebezpieczne, nie można wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci. Muszą być one poddawane selektywnej zbiórce, a następnie przetwarzane w specjalistycznych zakładach. Za wyrzucenie świetlówki do kosza grozi kara grzywny nawet do 5 000 złotych”.

W przypadku chęci wzięcia udziału w zbiórce świetlówek kompaktowych prosimy zarządców nieruchomości o kontakt z Elektroeko Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrcznego i Elektronicznego (kliknij).

 

OGÓLNODSOTĘPNE POJEMNIKI NA ZUŻYTE ŚWIETLÓWKI:

Wpisz nazwę szukanej ulicy:
 
 
 
 
 
Wczytywanie mapy...